[OM] 037002 


Galéria/Határtalanul



    

Nyugat-felvidéki körutazás
(csillagtúra)

Pályázati azonosító: HAT-KP-1-2023/1-001583

A Balatonfüredi Radnóti Miklós Általános Iskola 44 hetedikes diákja és  négy kísérő tanárja vett részt 2024.05.27.-05.31. között  a Határtalanul program keretében  a Nyugat - Felvidéki körutazáson.
   Első nap megismerkedtünk a kettévágott város Komárom nevezetességeivel és az óvárban tettünk látogatást.Ezt követően Gútára utaztunk, a Kis-Duna régi medréhez, ahol megtekintettük a különleges, úszó hajómalmot és Közép-Európa leghosszabb fahídjával.A bősi erőművet és a tengernyire duzzasztott Dunát, zsilipelést tekintettük meg.Ezt követően Dunaszerdahelyen a Csallóközi múzeumot kerestük fel.Kora este érkeztünk meg Deákiba és foglaltuk el szálláshelyünket az Európa Panzióban



Második napon Dévény várát tekintettük meg elsőként, sétát tettünk a Duna-Morva összefolyásnál, ahol az emlékműnél a vasfüggöny áldozatairól is megemlékezünk. Pozsonyban az egykori magyar fővárosban a belvárosának magyar történelmi emlékeit kerestükfel, koronázási szákesegyházat és várat tekintettük meg. A délután folyamán a borászatáról hííres Szentgyörgy városának gótikus templomát kerestük fel és egy rövid túra keretében a városka fölé magasodó Fehérkő várának  romjait csodáltuk meg.

 
 

Harmadik napon meglátogattuk a Deáki Magyar Tannyelvű Alapiskolát. A helyi 8-9.- osztályos diákok és tanáraik nagy szeretettel fogadtak bennünket. Nagy élmény volt a találkozás és az is, hogy betekinthettek egy Felvidéki magyar iskola mindennapjaiba.Következő állomásunk Nyitra volt, ahol a beláros és a Püspökvár nevezetességeivel ismerkedtünk. Túráztunk a Nyitra felett magasodó Zobor-hegyre, melynek tetejéről, a néhai Zobor-hegyi Millenniumi emlékmű ma is álló talapzatától káprázatos kilátás nyílik a városra és Zoboraljára. Galántán ellátogattunk az Esterházy család ősi rezidenciájához, a neogótikus kastélyhoz, melynek hátsó épületegyüttesét a helyiek közadakozásból újították fel. A gyönyörű kastélyparkban a helyi kötődésű Kodály Zoltán fejszobrát is láttuk.Ezt követően a néprajzáról híres Zoboraljára érkeztünk. Zsérén a híres Zsebrice együttes alapító tagja, Bencz Ilonka  mutatta be a zsérei  tájházat és közös énekléssel zárult a program.





Negyedik napon a Kárpát-medence legromantikusabb lovagvárába, a bajmóci várkastélyba látogattunk. Ellátogattunk Trencsén meseszép várába, amely szinte egybeforrt a felvidéki kiskirály, Csák Máté nevével.Trencsén közelében megemlékeztünk és koszorút helyeztünk el II. Rákóczi Ferenc vezette kuruc sereg utolsó nagy csatájának emlékművénél.Megtekintjük a magányos kősziklán álló, romjaiban is megkapó Beckó (Bolondóc) várát, ahol megismertük Stibor vajda és a bolond Beckó történetét. Kora este Deáki közelében Tallóson tettünk látogatást egy helyi gazdálkodó Rémes Ferenc levendula ültetvényén. Az éppen virágzó levendulás csodálatos látványt nyújtott.


  
Ötödik napon  Ellátogattunk az ezüstbányászat fellegvárába, Selmecbányára, amely már Mátyás korában is a magyarországi arany- és ezüstbányászat központja volt. Megtekintjük a szabadtéri Bányamúzeumot, az izgalmas Bertalan-tárót! Felkapaszkodtunk a szépen felújított barokk Kálváriához, ahonnan gyönyörködhettünk a város pompás panorámájában.Utazásunk utolsó állomásaként Szentantalra érkezünk, ahol a falu közepén, egy dombocskán áll gyönyörű angolparkjával a hatalmas Koháry kastély,sétáltunk a vadászkastély parkjában.

 


A hosszú utazás, programok, séták és túrák során időnként nagyon elfáradtunk, mégis azt mondjuk, megérte. Örök élmény marad mindannyiunk számára!
Balatonfüred, 2024.06.28.
Szakmai beszámoló:
 
HAT-KP-1-2023/1-001583
 pályázathoz itt tekinthető meg>>




MÁTYÁS KIRÁLY NYOMÁBAN - VÁRAK ÉS VÁROSOK A FELVIDÉKEN

HAT-KP-1-2022/1-000658



2023.05.30.- 06.03  között a Balatonfüredi Radnóti Miklós Általános Iskola 48 hetedik osztályos tanulója és négy kisérő tanára vett részt a Határtalanul program keretében a Mátyás király  nyomában, várak és városok a Felvidéken kiránduláson.

Első napon Búcson, a magyar nyelvű Katona Mihály Általános Iskolát látogattuk meg. Itt megismerhettük az iskola történetét, beszélgethettünk és ismerkedtünk a külhoni magyar diákokkal. Közös programokon vettünk részt.

 

Ezután az Alsó-Garam menti  faluban, Kéménden a tájház gazdag kiállítását nézhettük meg ahol a kurtaszoknyás népviseletet láthattunk.
 

Miután bepakoltunk a szállásunkra Selmecbányán, felkapaszkodtunk a Kálvária dombra, ahonnan gyönyörködhettünk a város panorámájában. Esti városnézés keretében megtekintettük a Szentháromság teret, a Szent Katalin Templomot és az Evangélikus Líceumot, ahol felkerestük Petőfi Sándor emléktábláját.

 

Második nap délelőttjén a  bajmóci várat kerestük fel, ahol Mátyás király és a Hunyadiak emléket fedeztük fel. Nagy élményt jelentett a vár alatti alagút, barlangrendszer meglátogatása  és a 700 éves Mátyás király hársfája is. Ezután a Körmöcbányával ismerkedtünk, megtekintettük a pénzverdét,  ahol egy 140 kg-os aranyrudat is láthattunk, illetve megismerkedtünk a  középkori arany,  ezüst bányászattal és pénzverés módszerével. Selmecbányára visszaérkezve felkerestük a bányászati főiskola épületét és sétát tettünk botanikus kertjében.

    
A harmadik napon első megállónk a zólyomi várnál volt. Megismertük a vár történetét, Hunyadi család szerepét  és a várban Ballasi Bálintra emlékeztünk emléktáblájánál. Besztercebánya volt utunk következő állomása, a Felvidék egyik legszebb bányavárosának gyönyörűen felújított főterén sétáltunk. Megtekintettük a főteret a várnegyedtől, a magas toronnyal büszkélkedő félköríves hajdani bástyát, a Barbakánt.  Következő megállónk Késmárkon volt. Itt meglátogattunk két evangélikus templomot, a régi cipszer fatemplomot  és  az új evangélikus templomban megkoszorúztuk Thököly Imre sírját. A mauzóleum falán az eredeti sírkövet is megcsodálhattuk.

 

Lőcsén a főtéren sétálva csodáltuk meg a régi városháza épületét, a Szepesi Múzeum működik benne, amelyet belülről is megismerhettünk. Nagy élményt jelentett a városi tanács termében leülni és ismerkedni a középkori diszletekkel.

  

Negyedik napon  reggel megnéztük a szepesvári várat és sétáltunk egyet a vár körül(nagyrészt felúját alatt áll), ezt követően Szepesi Káptalan területén sétáltunk. Ezen a napon volt az egyik legszebb, de legfárasztóbb program is, délután folyamán közel 12 km-es túra útvonalat jártunk be a Szlovák Paradicsomban, a Hernád-áttörés és a Tamásfalvi-kilátó érintésével.
 

Utolsó ötödik napon a Betléri Andrássy kastélyt és kastélyparkot is meglátogattuk ahol a szökőkút és a kisseb nagyobb tavak mellett sétáltunk. Ezután Rozsnyó belvárosában tettünk egy sétát. Megtekintettük a Nehrer-házat és Andrássy Franciska szobránál emlékeztünk meg az Andrássy-család örökségéről.  Utolsó előtti állomásunkként a gombaszegi cseppkőbarlangot néztük meg. Itt az  1-2 m hosszú,  az úgynevezett szalmacseppkövek tömeges előfordulását csodáltuk meg. Hazafelé megálltunk Sajógömörön, és mgtekintettük falu központjában álló Mátyás király kapás szobrát.

 
  

Nagyon élveztük ezt a „túrát”, és bár elfáradtunk, mindenki örült ennek a  lehetőségnek. Ez egy nagyon nagy élmény volt számunkra.
Láng Martin 7.a


Szakmai beszámoló:
 
HAT-KP-1-2022/1-000658
pályázathoz itt tekinthető meg>>







II. RÁKÓCZI FERENC NYOMÁBAN A FELVIDÉKEN


2022.09.12-2022.09.16.



HAT-KP-1-2021/1-000656,
 HAT-KP-1-2021/1-000652 pályázatok

A Balatonfüredi Radnóti Miklós Általános Iskola hatvanhat hetedik és nyolcadik évfolyamos diákja a Határtalanul program keretében 2022.09.12. - 2022.09.16. között öt napot töltött el Szlovákiában, a Felvidéken.

    2022.02.12-én(Hétfő) indultunk, a többórás buszút után, az első megállónk Fülek volt. Meghallgattuk a vár történetét és a hozzá kapcsolódó legendákat, majd megnéztük a kiállítást. Felmásztunk a fellegvárba is, ahonnan gyönyörű volt a kilátás.

     

Ezután elmentünk Rimaszombatra. A város főterén két templom is áll, amelyeknek meghallgattuk a történetét. A következő megállónk Krasznahorka vára volt, ahova ugyan nem lehetett bemenni, de körbesétálhattuk. A kilátás itt is fergeteges volt, jó képek készültek. Leereszkedtünk a vár alatti faluba, ahol megtekintettük az Andrássy Galériát.

 
Ezt követően elfoglaltuk szállásunkat, ami Várhosszúréten volt. A szobák kényelmesek, tágasak voltak.
    Kedden Sáros vára volt az első megállónk. A várba hosszú út vezetett. Felmentünk az Öregtorony tetejére. A torony szintjein a vár különböző korszakairól őriztek emlékeket. Történeteket hallgathattunk a várról.

 

Ezt követően Kassára utaztunk. Megnéztük a Rodostó Múzeumot, ahol II. Rákóczi Ferenc rodostói házának pontos mása áll. Itt egy kiállítás van berendezve. Fotózkodtunk az udvaron álló Rákóczi-szobor előtt. Elsétáltunk a főtérre, ahol először a színház épületét néztük meg, de csak kívülről. Megnéztük a dómot, ahol megkoszorúztuk II. Rákóczi Ferenc sírját. Kaptunk egy kis szabadidőt, majd visszamentünk a szállásra.

   
 
  Szerdán egy hosszú túrával kezdtünk. A Szádelői-szurdokot látogattuk meg. Először a völgyben mentünk végig, majd felmásztunk a fennsíkra. A Szádelői-fennsík három pontjáról is gyönyörű kilátás nyílt a szurdokra. Végigmentünk a fennsíkon, majd a nehéz terepen elbotladoztunk a Tornai várhoz. A második megálló Rozsnyó volt. Megtekintettük a Bányászati Múzeumot, ahol rengeteg érdekeséget tanultunk a Felvidék bényészatáról. Még egy kis tárna is be volt rendezve. Az esti órákban Rozsnyó főterén tettünk sétát.


  
 Csütörtökön Késmárkra indultunk.A város két evangélikus templomot látogattunk meg. A vörös templomban   megkoszorúztuk Thököly Imre sírját. A régi cipszer templom ma a Felvidék egyetlen fatemploma. Kívülről levakolták, hogy kevésbé legyen kitéve a leégés veszélyének, de a belső faborításra gyönyörű freskókat festettek. A következő célpontunk Lőcse volt. Megnéztük a városházát, illetve meghallgattuk a lőcsei fehér asszony történetét.

 
 
Ezután ellátogattunk a szepesi várhoz. Felmásztunk a hegyre, majd leereszkedtünk a másik oldalon. Megnéztük még a szepesi káptalant. Ez az épületegyüttes nem a király, hanem az egyház tulajdonában volt a középkorban. Ez volt az utolsó megállónk aznap.
 
   
Pénteken elsőnek megnéztük az Andrássy-család betléri birtokát. Itt egy hatalmas park is található, ahol régen az Andrássyak magánállatkertje volt. Itt őrzik a Lánchíd egy régi tartóoszlopát. A kastélyban vadászati kiállítás tekinthető meg, és az Andrássyak mindannapi életét bemutató eredeti használati tárgyakból álló tárlat is van. A következő állomásunk a Goombaszögi pálos kolostor és a Gombaszögi-cseppkőbarlang volt. Itt idegenvezetés mellett tekinthettük meg a különböző fantázianevekkel ellátott cseppkőformációkat. A barlang egybefügg az Aggteleki-karszttal.

   

A hosszú utazás, programok, séták és túrák során időnként nagyon elfáradtunk, mégis azt mondjuk, megérte. Örök élmény marad mindannyiunk számára!
Köszönjük tanárainknak, hogy megszervezték nekünk ezt a kirándulást!
Berta Mátyás
Nagy Dániel
    8.c

Szakmai beszámolók:
 HAT-KP-1-2021/1-000656 pályázathoz itt tekinthető meg>>

 HAT-KP-1-2021/1-000652 pályázathoz itt tekinthető meg>>




Megvalósult  Magyarország Kormányának támogatásával
   

     HAT-20-01-0234 pályázat


SZENT LÁSZLÓ KIRÁLYUNK NYOMÁBAN GÖMÖRBEN ÉS A SZEPESSÉGBEN

2022.05.31-2022.06.04.

A Balatonfüredi Radnóti Miklós Általános Iskola negyvennyolc nyolcadik évfolyamos diákjai a Határtalanul program keretében 2022.05.31. - 06.04. között öt napot töltöttek el Szlovákiában. Nagyon készültünk már erre a kirándulásra, hiszen a korona vírus járvány miatt közel másfél évet kellett várnunk a lebonyolításra.

 
Útunk kezdetén a füleki várban és múzeumban tetettünk látogatást, ahol a budai pasa, Thököly Imrét Felső-Magyarország uralkodójának nevezte ki. A Sajó folyó völgyében haladtunk tovább, közelről láthattuk és tapasztaltuk meg milyen szörnyű következményekkel járt a környezetszennyezés a Sajó folyó esetében. Rozsnyói sétánk során, megismertük II. Rákóczi Ferenc egyik kedvenc tartózkodási helyét és fejedelemi rezidenciáját. Innen kormányozta a fennhatósága alatt lévő országrészeket. A főtér meghatározó nevezetességét Andrássy Franciska emlékműve. Az első nap zárásaként dernői néptáncosok fergeteges mulatságot szerveztek részünkre, tánctanítással. Az első és második éjszakát Várhosszúréten Jozefína panzióban és partnerszállásain töltöttük el.

   
A második napon reggeli után a Jozefína panzióban Rigó Béla nemezelő és kosárfonó mutatta be tudományát. A kézműves foglalkozáson természetesen mi is kipróbálhattuk ügyességünket. Továbbiakban Kmotrik Péter íjászati bemutatóján vehetünk részt.

  
Ezt követően a Szádelői-völgyben tettünk kirándulást, amely az UNESCO Világörökség részét képező vadregényes, sziklacsodákkal teli szurdokvölgy. Felkapaszkodunk az egyik kilátósziklára is, ahonnan csodálatos kilátás nyílt az egész völgyre. Felkerestük Andrássy Franciska és Dénes mauzóleumát, egyedülálló szecessziós műemléket Krasznahorkaváralján. A külső parkban megtaláltuk a házaspár hűséges tacskó kutyáját ábrázoló szobor másolatát is. Körbejártuk a renoválás alatt álló Krasznahorka várát. A másodiknapzárásaként felkeretük a betléri Andrássy kastélyt és nagy sétát tettünk a kastélyparkban.




Harmadik napon a Sajó völgyének régen városi rangú településén Pelsőcön tettünk látogatást, ahol az egykori Gömör vármegye patinás szépségű vármegyeháza épületét, és a falucska nagy büszkeségét a középkori eredetű református templomot tekintettük meg, amelynek külső, déli falán Szent István, Szent Imre és Szent László alakjait ábrázoló, korabeli freskók találhatók. Ezt követően Kassára utazunk, ahol felkeressük a rodostói házat, amely a nagyságos fejedelem törökföldi emigrációjának állít emléket. A Kárpát-medence egyik legfantasztikusabb, fél ezer éven át épített temploma a Kassai dóm, benne II. Rákóczi Ferenc, Zrínyi Ilona és Bercsényi Miklós sírjával. A Kassai dómban megkoszorúzzuk II. Rákóczi Ferenc szarkofágját.

  
 

Következő programunk Szepesvár, Közép-Európa legnagyobb kiterjedésű vára volt, Szapolyai János szülőhelye. Óriási élményt jelentett mindenkinek az ágyúk sokasága. A külső váron sétálni, és gyönyörködni a csodálatos kilátásban, mindenkit lenyűgözött. Sokat rohangáltunk, futkostunk a belső várban. Egy mindenki csodálatát kivívó kénsavas forráshoz utaztunk Szepesváraljára, ami  utóvulkáni működés egyik jelensége, tudományos nevén szolfatara. Megkóstoltuk, de nem mindenkinek ízlett. Rövid esti sétát tettünk a Szepesség egyik legnagyobb városában, Iglón.
Fáradtan tértünk pihenőre Igló-Čingov, Park Hotelben, ahol a következő két éjszakát töltöttül el.



A negyedik napon elsőként Lőcsén a 15. században épült reneszánsz városházát keressük fel, ahol titkos lépcsőhöz vezető ajtó híres festménye a Rákóczi-féle szabadságharc idején játszódó Jókai-regény ihletőjét, a Lőcsei fehér asszonyt ábrázolja.
Útunk következő állomása a Csütörtökhelyi Szent László templom felújítás alatt áll, kívülről tekintettük meg. Itt található az ún. Szapolyai-kápolna, amely a Szapolyaiak temetkezési helyéül épült.
 
 

A délutáni program során 18 km-es bakancstúrán vettünk részt a Szlovák Paradicsom keleti részén. A Hernád-áttörés egy részét jártuk be - amely a Nemzeti Park egyik legszebb része - valamint a Menedékkő turistaházat is felkeressük. Az itt még nem oly nagy vízhozamú Hernád folyó a szűk kanyon közé zárva kanyarog. Vaslétrák, mászóvasak, fémhidak és pallók segítik a biztonságos túrázást. Az útvonal jól kiépített, karbantartott, turistajelzésekkel ellátott. Szép időben feltűntek a Magas-Tátra hegycsúcsai.

 

Az ötödik napon a Gombaszögi-cseppkőbarlangban tettünk látogatást. A Szilicei-fennsík nyugati szélén található cseppkőbarlang, az UNESCO Világörökség része. A barlang termeiben fehér és vörös színekben pompázó cseppkövekben gyönyörködhetünk. Utunk utolsó állomása Gömör-Kishont vármegye egykori székhelyén, Rimaszombaton tettünk látogatást. Megcsodáljuk a város legnagyobb templomát, melyet a reformátusok használnak. Nevezetessége a benne elhelyezett értékes könyvtár, s még inkább Ferenczy Istvánnak, a híres magyar szobrásznak, a város szülöttének a torony déli falához épített kriptája és carrarai márványból faragott szobra.  A régi gimnázium épületében tanult 1857 - 1863 között Mikszáth Kálmán a nagy palóc.


Hosszú volt az út hazáig, nagyon nagy élményt jelentett ennyi időt eltölteni a barátaimmal.
A hosszú utazás, programok és a séták, túrák során időnként nagyon elfáradtunk, mégis azt mondjuk, megérte. Örök élmény marad mindannyiunk számára!
Köszönjük tanárainknak, hogy megszervezték nekünk ezt a kirándulást!
Balogh Levente
8.b